Tipy a triky

8 DOBRÝCH DŮVODŮ, PROČ PRAVIDELNĚ KONZUMOVAT ČESNEK

Česnek setý (Allium sativum) je rostlina z čeledi amyrylkovitých, která byla od pradávna považována za jednu z nejléčivějších rostlin vůbec. V současné době, hlavně u mladší generace, ustupuje význam česneku do pozadí hlavně kvůli jeho charakteristickému zápachu, tuto skutečnost je možné eliminovat žvýkáním listů máty peprné, užíváním tablet obsahujících česnek nebo vyrobením česnekového elixíru, jehož konzumace typický zápach z úst nezpůsobuje. Kvalita česneku je ovlivněna hlavně pěstováním a skladováním, při pěstování je velmi důležité dodávat během růstu do půdy vápník, dusík a hnojiva obsahující síru, protože právě tato látka je zodpovědná za jeho charakteristickou štiplavou chuť. Tato cibulovina obsahuje vitamíny A, B, C, selen, vápník, jód, germanium a velké množství dalších prospěšných látek – jsou to například flavonoidy, polysacharidy, triterpenové saponiny a lektiny. Díky jejich působení česnek vykazuje obrovský léčebny potenciál, tady je stručný přehled, jaký má vliv na lidské zdraví.

ANTIVIROVÉ A ANTIBAKTERIÁLNÍ ÚČINKY

Díky vysokému obsahu allicinu, který vzniká při rozdrcení nebo nakrájení česneku, působí velmi účinně proti celému spektru virů a bakterií, léčí infekce v ústní dutině, krku, plicích, ale také v zažívacím traktu.

DETOXIKACE

Stroužky česneku obsahují sirnaté látky zvané sulforafany, které z organismu odstraňují veškeré nežádoucí látky, patogeny, toxiny, plísně i škodlivé látky, které obsahují průmyslově vyrobené potraviny. Molekuly síry tyto škodliviny na sebe nabalí a následně jsou vyloučeny z organismu.

PŘÍZNIVÉ ÚČINKY NA KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM

Pravidelnou konzumací česneku dochází v případu hypertenze ke snížení tlaku, zlepšuje se průtok krve, je eliminováno nebezpečí vytvoření krevních sraženin. Neboť látky obsažené v česneku snižují hladinu škodlivého cholesterolu, je tak zabráněno vytvoření cholesterolových plátů, tím je skvělou prevencí infarktu a mozkové mrtvice. Pro tento účel je vhodné konzumovat česnek zároveň s olivovým olejem lisovaným za studena.

PROTIPLÍSŇOVÉ ÚČINKY

Česnek je také vynikající bojovník proti plísním, díky obsahovým látkám má silné antimykotické účinky, tato skutečnost je velmi důležitá, neboť právě plísně v organismu způsobují závažná onemocnění včetně rakoviny.

ZVÝŠENÍ PŘÍJMU KYSLÍKU

Díky vysokému obsahu germania ( je hned na druhém místě po léčivé houbě zvaná lesklokorka lesklá) zvyšuje příjem kyslíku krví, tím napomáhá při léčbě astmatu i těžších průběhů zánětů průdušek.

PŘÍZNIVÝ VLIV NA POTENCI

Česnek zvyšuje hladinu testosteronu, který je nezbytný pro libido a kvalitní erekci. Díky svému protizánětlivému působení ovlivňuje nejen hladinu prostaglandinů, ale také tvorbu oxidu dusitého, který rozšiřuje cévy, zlepšuje tok krve a přispívá tak k lepší erekci.

PROTINÁDOROVÉ PŮSOBENÍ

Bylo vědecky dokázáno, že pravidelná konzumace česneku je dobrou prevencí rakoviny žaludku (účinně likviduje bakterii Helliobakter pylori), tlustého střeva (česnek brání hnilobným procesům, které mohou být příčinou vzniku nádoru) a prostaty (snížení hladiny prostaglandinů).

NAVÝŠENÍ IMUNITY

Pravidelná konzumace česneku výrazně navyšuje pohotovost imunitního systému tím, že navyšuje tvorbu T – lymfocytů, které jsou pro správné fungování imunity velmi důležité.