Tipy a triky

Bříza: léčivý strom, který považovali Keltové za ztělesnění panenské bohyně

Procházka v březovém háji je v jarním období noční můrou pro alergiky, pro všechny ostatní romantickou chvilkou, kdy si mohou vychutnávat pohled na bělostné kmeny a užít si příjemné šumění malých lístků, které se třepotají ve vánku. Bříza bělokorá se od ostatních stromů vzhledově odlišuje, na první pohled učaruje sněhobílá kůra i vznešený a štíhlý vzrůst. Ne nadarmo se o bříze hovoří jako o královně krásy mezi stromy. Pro Kelty byla bříza dokonce vtělením bohyně Matky, byla symbolem lásky a světla. V dnešní době bříz ubývá především v zástavbě, protože jsou silným alergenem, přesto by se na tyto stromy nemělo zanevřít, mají totiž rozmanité léčivé účinky.

Od jihu až po severní polární kruh

Bříza bělokorá pochází z oblastí na pomezí Evropy a Asie, z dnešní Anatolie. V současnosti se vyskytuje v jižních lokalitách na Apeninském nebo Pyrenejském poloostrově, ale přežije i na dalekém severu. Břízy běžně rostou až u severního polárního kruhu, často přebývají v drsných podmínkách, uchytí se na skaliskách i v betonových průrvách. Často se o těchto stromech hovoří jako o náletových dřevinách, protože semínka se dostanou do širokého okolí. V městské zástavbě však pomalu mizí, její květy jsou významným alergenem a z tohoto důvodu se poráží na úkor jiných, méně alergenních dřevin. Škoda, bříza má totiž blahodárné účinky na zdraví.

Při ledvinových potížích i na snížení cholesterolu

Proč se vydat na sběr březových listů za město nebo do listnatých lesů? Podle lidového léčitelství patří bříza mezi poklady, které pomohou s různými neduhy. Především její listy patří mezi silné diuretikum, proto se odvar užívá při ledvinových potížích, při nemocech močového měchýře, také při dně a revmatismu. Nálev současně pomůže s odvodněním při otocích, a dokonce si poradí s horečkou nebo při chřipce, protože má potopudné účinky. Velmi účinně působí protizánětlivě při artritidě, je lékem proti osteoporóze a podporuje regeneraci kostí. Pravidelné pití březového čaje snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi. Kromě listů se v přírodní medicíně využívají také pupeny nebo březová míza.

Na koupele, obklady i jako vlasové tonikum

Při revmatických a zánětlivých onemocněních kloubů se doporučují březové koupele, kdy se svaří 8-10 hrnků mladých listů v 5 litrech čisté vody, po scezení se přidává odvar do vany. Vhodné je omývání bolavých míst asi 15 minut. Kromě toho se odvar může použít na obklady, které si poradí s otoky nohou a kotníků. Nálev se připravuje z 1 lžíce listí, která se přelije hrnkem čerstvě uvařené vody. Po 10 minutách louhování se může tento nálev použít na obklady nebo pít jako běžný bylinkový čaj. V tom případě se doporučují maximálně tři šálky denně. Bříza také detoxikuje, odvarem lze čistit obličej při akné nebo zklidnit pokožku při ekzému. Březová míza, která se získává naříznutím kůry, je pak balzámem pro vlasy. Používá se jako vlasové tonikum nebo na přípravu doma vyráběných šamponů, protože zmírňuje tvorbu lupů, odmašťuje vlasy, nadto zlepšuje jejich elasticitu od kořínků až po konečky.