Tipy a triky

Bylinné kapky na neduhy

Snad každého trápí nějaké nemoci nebo neduhy. Některé jsou velmi vážné a mohou nám zkomplikovat život, ale některé jsou běžné a nemusíme se kvůli nim bát o svůj život. Abychom podobným trápením předešli, můžeme dělat mnoho věcí, například dodržovat zdravý životní styl anebo třeba jíst kapky.

Kdy sáhnout po kapkách?

Když máme nějaký problém, tak většinou jako první navštívíme lékárnu, koupíme si léky, když nepomůžou, tak navštívíme lékaře a na něj většinou spoléháme. Na některé problémy si můžeme v lékárně místo léků, koupit kapky, které jsou přírodní, protože jsou vyrobené z bylin. Kromě toho můžeme kapky užívat preventivně, například když začíná podzim nebo jaro, protože s tím jsou spojená nachlazení nebo alergie a mnoho bylinných kapek podporuje imunitní systém nebo dokáže nastartovat organismus. Existuje velké množství druhů kapek, kromě těch, které se běžně dají zakoupit v lékárně, jsou i různé tinktury nebo esence, které se prodávají v kamenných obchodech nebo se míchají přímo na zakázku.

Jedna nebo více?

Bylinné kapky se mohou vyrábět buďto z jedné konkrétní bylinky, pak se jedná o jednosložkové bylinné kapky, ovšem můžeme se setkat i se směsí bylinek, která má v sobě více účinných látek. Záleží na tom, zda potřebujeme kapky na léčbu nějaké jedné konkrétní nemoci nebo neduhy, u které víme, že daná bylinka pomáhá anebo zda chceme bylinné kapky užívat spíše preventivně. V případě, že se jedná o preventivní užití, pak je lepší zvolit bylinné směsi, protože je zde bylin více a mohou působit na různé obtíže zároveň.

Po čem sáhnout?

Někteří přesně vědí, jaké kapky potřebují, ovšem jsou i takoví lidé, kteří by chtěli bylinné kapky užívat preventivně a v tom nepřeberném množství druhů neví, co si mají vybrat. Můžete si buďto nechat poradit anebo si můžete nechat něco namíchat, protože bylin je nepřeberné množství a každá je vhodná k něčemu jinému.

Mezi základní bylinky patří následující:

  • Rakytník – bylina na podporu imunity, protože obsahuje velký množství vitamínu C.
  • Hloh – je účinný v případě, že máme problém se srdcem, ovšem při vážnějších obtížích bychom se měli poradit s ošetřujícím lékařem, zejména pokud užíváme léky na srdce.
  • Lichořeřišnice – je vhodná při potížích s močovým měchýřem a močovými cestami.
  • Ženšen – bylina pro nastartování organismu, podporu soustředění, pozornosti.
  • Ostropestřec – slouží k detoxikaci a ochrany játry
  • Švédské kapky – základní směs 23 bylin, výborné na podporu trávení, tvorbu žaludečních kyselin, zvenčí revma, kožní vyrážky

Užívání kapek

Bylinné kapky se užívají dvakrát až třikrát denně přibližně deset kapek, záleží na bylině. Jejich užívání bývá vždy napsáno přímo na lahvičce. Některé byliny se používají zejména vnitřně, některé lze používat k vnějšímu užití, zejména u kožních problémů a podobně. Obecně platí, že by se kapky měly konzumovat půl hodinu před jídlem anebo hodinu po jídle. To, jak dlouho budete kapky užívat, záleží na tom, o jakou bylinu se jedná. Některé byliny jsou velice silné, a proto se doporučuje po nějaké době kapky vysadit a u jiných bylinek můžete jíst kapky denně několik měsíců a stejně se nic nestane.

Kombinace kapek a čaje

Co se týče kombinace bylinných kapek a bylinných čajů, nemusíte se toho obávat a rozhodně nemusíte dodržovat žádná speciální pravidla. Dokonce si můžete bylinné kapky nakapat přímo do čaje. Samozřejmě, že nic nesmí přehánět a i když jsou byliny přírodním zdrojem, neměli bychom je užívat víc, než je doporučené.

Bylinky jsou darem přírody, který nám může pomoci předejít různým problémům anebo s problémy bojovat. Ovšem pokud máte nějaký vážný problém je to dobré prokonzultovat s lékařem, protože bylinky nás neumí vyléčit z čehokoliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *