Tipy a triky Životní styl

Fungují detoxikační diety?

Detoxikační diety jsou v poslední době velmi populární. Tyto diety slibují, že pročistí krev a zbaví tělo toxinů. Nicméně někdy není jasné, co vlastně přesně eliminují, jak to dělají, a zda vůbec fungují. Podívejme se tedy na tyto diety podrobněji.

Co je to detox?

Detox je běžně používaný krátký termín pro dietu, která je uzpůsobena tak, aby eliminovala toxiny v těle. Typická detoxikační dieta zahrnuje období půstu, po kterém následuje přísné omezení stravy na ovoce, zeleninu, ovocné šťávy a vodu. Někdy detox obsahuje také pití čajů, bylinky nebo potravinové doplňky.

Pozitivní účinky detoxu jsou velmi široké. Stimuluje játra k odbourávání toxinů a také podporuje vylučování nežádoucích látek pomocí moči, stolice a potu. Zlepšuje také krevní oběh a v neposlední řadě tělo nadopuje mnohými zdravými živinami.

Jakých toxinů se chceme zbavit?

Detoxikační diety velmi zřídka specifikují, jaké toxiny přesně mají eliminovat. Dokonce neexistuje mnoho důkazů, že tyto diety opravdu odstraňují jakékoli toxiny z těla. Stejně tak není žádný vědecký důkaz, který by podporoval tvrzení, že naše tělo je plné toxinů, kterých by bylo třeba se zbavit. Tělo je totiž samo o sobě schopno se velmi efektivně „čistit“ pomocí jater, pocením a vylučováním. Přesto ale existuje několik látek, které nemohou být těmito procesy snadno eliminovány. Jedná se například o polutanty, bisfenol A (BPA) nebo těžké kovy. Tyto toxiny mají tendenci se hromadit v tukové tkáni nebo krvi a může trvat velmi dlouho, než se jich tělo dokáže zbavit. Nicméně tyto nebezpečné látky jsou v dnešní době v potravinách omezeny nebo úplně zakázány.

Funguje detox?

Někteří lidé se po detoxikační dietě cítí více soustředěně a plní energie. Tyto pozitivní důsledky ale mohou být výsledkem vysazení zpracovaných potravin, alkoholu a jiných nezdravých substancí ze stravy. Na druhou stranu mnoho lidí si stěžuje, že se při detoxu cítí velmi špatně.

Měli bychom se tedy detoxikačních diet vyvarovat? Faktem zůstává, že lidské tělo se dostává do kontaktu s toxiny odjakživa, a je tedy dobře uzpůsobeno se s nimi vypořádat. Z tohoto pohledu tedy není žádná detoxikační dieta potřeba. Nicméně pokud nám takový dieta pomůže zdravěji jíst a vyškrtnout z našeho jídelníčku nezdravé věci, tak bychom ji určitě neměli zavrhovat. Na prvním místě by tedy měla být starost, abychom do svého těla dostávali co nejméně škodlivých látek.