Kosmetika

Jak na opalování?

Konečně přichází léto! Teploty šplhají do výšek, slunce pálí. Letní období do nás vnáší větší pohodu a většina z nás se chystá na vytouženou dovolenou. A chytání bronzu je oblíbenou rekreační aktivitou. Opálené tělo je v pohledech ostatních lidí i v tom našem krásnější, ale jak na to?

Opalování s sebou přináší i rizika. Ležet celý den na pláži týden v kuse o dovolené, zvlášť pokud jinak slunce vidíte většinou jen přes okno kanceláře, je pro tělo velká zátěž. Svou pokožku bychom měli na paprsky zvykat a nezapomínat na péči o ní při i po opalování.

Jak to funguje?

Slunce

Léčí. Zlepší vám náladu už jen pohled z okna po ránu, když je azuro a svítí slunce. Navíc podporuje imunitní systém a krevní oběh a tlak. Hojí rány i některé ekzémy, lupénku, akné. Zvyšuje také tvorbu hormonů a s tím i sexuální apetit. Sluneční paprsky jsou také zdrojem vitamínu D. Jeho nedostatek se projeví nejen na fyzické, ale i psychické stránce člověka.

UV

Ultrafialové záření, jehož přímým zdrojem je slunce, proniká do pokožky. Přispívá jejímu stárnutí a také spálení, ničí DNA v kůži. Má tři složky:

  • ·        UVA – 99 % záření, které dopadne na zem, a není považováno za nebezpečné.
  • ·        UVB – spaluje kůži a pro živé organismy je smrtelné. Pohlcuje ho ozónová vrstva.
  • ·        UVC – je prokazatelně karcinogenní, ale ozónová vrstva ho zcela blokuje.

Opálit a nespálit!

Vždy platí, že nejlépe se opálíte při pohybu. Místo smažení se na plážovém lehátku si zahrajte třeba volejbal nebo frisbee. Odpočinek pak stravte ve stínu s dostatkem tekutin. Práce na slunci je někdy nezbytná, nejlepší ochranou je oblečení a pokrývka hlavy. Skvělé jsou klobouky, které chrání i obličej a krk. V době oběda a po něm, bychom na slunci měli být co nejméně, zvlášť v jižních destinacích. Polední siesta je tam pravidlem.

Mazat se, mazat se, mazat se

Ačkoli možná nejste příznivci různým krémíčků a mlék, při opalování jsou důležité. Ochranný faktor je třeba přizpůsobit nejen svému fototypu, ale i době, kterou na slunci trávíme. Po koupání se namažte vždy znovu, ale i pokud se nekoupete, použijte krém vícekrát. Po opalovaní si dejte sprchu a ošetřete pokožku hydratačním mlékem.

Spálení může potkat každého

I lidé s přirozeně tmavší kůží se mohou spálit, pak cítí podráždění pokožky. Světlá kůže je však daleko více náchylná ke zrudnutí. Pokud se u vás objeví větší puchýřky, vyhledejte lékaře. Předepíše vám léky na spáleniny. Problémem je také to, že spálení se plně projeví až po několika hodinách. Již při mírném rudnutí kůže proto odejděte ze slunce a pokožku ošetřete.

Pozor na děti!

Spálení kůže v dětství a raném mládí velmi zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže v dospělosti. Používejte tedy pro ně určené přípravky s vyšším ochranným faktorem. Při delším pobytu na slunci je chraňte slunečními zástěnami či dnes velmi oblíbenými plážovými stany. Místo na pláži by mělo být zčásti ve stínu, kde děti mohou lebedit.

Solárium

Dovolím si zde výrazně NEDOPORUČIT! Umělý zdroj UV záření, které do sebe perete. Starosti vás pak čekají v lepším případě jen v podobě ošklivých vrásek, v tom nejhorším i s rakovinou kůže. Existuje dokonce i tanorexie – obava ze zblednutí kůže, vlastně taková závislost na soláriu.

Pamatujte, že ideální délka vašeho pobytu na slunci v jednom kuse se odvíjí od vašeho fototypu, což je individuální citlivost. Tu můžete vypozorovat i sami. Maximální dobou však bývají 2 hodiny. Dbejte také na dostatečný pitný režim. Jestli máte dojem, že brýle a klobouk není nic pro vás, pečujte o obličej a krk. Vždy je namažte krémem. S příchodem podzimu také zkontrolujte svá kožní znaménka a případné změny na kůži.

Pokud chcete mít pokožku opravdu krásnou, prohlédněte si naše stránky kosmetička Andrea Vrbová nebo kosmetické služby Plzeň.