Kosmetika

Jíl je zázrak pro pleť! Který je pro vás nejvhodnější?

Jíl je velice jemný minerální materiál, který vzniká zvětráváním hornin. Velikost částeček nepřekračuje dva mikrometry. Kromě jejich složení a obsahu cenných látek, je to jejich elektrický nápoj, co pomáhá při péči o pleť. Díky náboji na sebe jílové částice, jako magnet, navážou toxiny, nečistoty, zbytky make-upu…

Rozeznáváme několik druhů jílů s různou barvou, obsahem látek a velikostí částic. Který je tedy ten správný pro vaši pleť?

Bentonitový jíl

Bentonitové jíly mají sopečný původ a největším producentem jsou Spojené státy. Tyto jíly jsou často využívány v mýdlech na holení, díky nim břity lépe kloužou po pokožce. Mají také schopnost na sebe vázat oleje a jsou schopny absorbovat velké množství tekutiny. Tím se nabízí i možnost jejich využití. Bentonitový jíl je vhodný zejména pro mastný typ pleti.

Brazilský jíl

Můžeme jej koupit v mnoha různých, až neuvěřitelných barvách, jako je růžová, žlutá, fialová. I když se to na první pohled nemusí zdát, věřte, že do něho nejsou přimíchána žádná barviva. Jíl získává svoji typickou barvu díky obsaženým minerálům. Brazilské jíly mají střední schopnost adsorpce. Nejvíce se hodí pro smíšenou pleť.

Francouzský zelený jíl

Svoji barvu získal díky obsahu oxidů železa a zbytků rostlinné hmoty. Je velice jemný a skvěle pohlcuje mastnotu, proto se hodí pro mastné typy pleti. Použití u suché pleti není vhodné.

Zelený zeolitový jíl

Je hrubší než většina ostatních jílů, které se používají pro ošetření pleti. Má mikroporézní strukturu, vzniká ze sopečné činnosti při reakci s podzemní alkalickou vodou. Opět dobře pohlcuje mastnotu, proto se hodí pro normální až mastnou pleť. Nejlépe jej využijete jako peeling, kdy krásně zjemní pokožku.

Kaolinový jíl

Má velice jemnou strukturu a většinou světlou téměř bílou barvu. Je součástí líčidel jako jsou oční stíny nebo minerální pudry. Má menší adsorpční schopnost ale i díky své jemné struktuře se hodí především pro citlivou a sušší pleť. Setkat se můžete i s růžovým jílem. Je to druh kaolinového jílu, zabarvení způsobují v něm obsažené oxidy železa.

Pro aplikaci na pleť, jíly smíchejte s malým množstvím vody a vytvořte z nich kašičku, kterou v tenké vrstvě naneste na obličej. Nechte zaschnout a poté opláchněte. Místo vody můžete použít bylinný odvar a přidat pár kapek oleje. Skvěle se hodí konopný nebo arganový.

Péči o pleť byste nicméně měli vždy svěřit odborníkovi. Mohlo by vás zajímat: přírodní kosmetika Plzeň.