Tipy a triky

Mýtus: Peeling je pro citlivou pleť nevhodný

Jako kosmetička se denně setkávám s mýty, které kolují světem péče o pleť. Ten, který se rozhodně drží už příliš dlouho, tvrdí, že peeling a citlivá pleť jdou k sobě asi jako olej a voda – prostě nefungují dohromady. Možná jste to slyšely i vy: „Máš citlivou pleť? Na peeling zapomeň!“ Jenže pravda je, jako obvykle, mnohem zajímavější.

Mnoho mých klientek s citlivou pletí přichází s obavami, že jakékoliv odlupování pleti jim způsobí podráždění, zarudnutí nebo dokonce zhorší jejich stav. A bohužel, některé z nich mají i špatnou zkušenost po použití nevhodného produktu. Ale ruku na srdce – není to jako bychom řekli, že citlivá pleť nesmí jíst jen proto, že nějaká jídla způsobují alergické reakce, ne?

Peeling není jen jeden

Když se řekne „peeling“, většina z nás si představí drsnou pastu s ostrými částečkami, která z tváře sedře vše, co jí přijde do cesty. Ale svět peelingů je mnohem, mnohem pestřejší!

Enzymatické peelingy

Tohle jsou podle mě tajní hrdinové pro citlivou pleť. Enzymy (jako papain z papáji nebo bromelain z ananasu) jemně rozpouštějí odumřelé kožní buňky bez mechanického tření. Je to jako by malí pomocníci uklidili vaši pleť bez jediného škrábnutí.

Používám je u svých nejcitlivějších klientek a výsledky jsou úžasné – pleť je jasnější, ale bez typického podráždění. Enzymatické peelingy často vypadají jako gelové nebo krémové masky, které necháte chvíli působit.

Jemné přírodní peelingy

Když toužíte po tom klasickém pocitu „něco na pleti pracuje“, existují i mechanické peelingy speciálně vyvinuté pro citlivou pleť. Zapomeňte na drcené pecky nebo ostré částečky – moderní jemné peelingy obsahují:

  • Bambucké máslo s drobnými částečkami jojobových kuliček
  • Mleté ovesné vločky smíchané s medem
  • Rýžový pudr v krémové bázi

Tyto ingredience jsou oblé, jemné a během aplikace se často částečně rozpouštějí, takže pleť nevystavují traumatu.

Jak správně peelovat citlivou pleť

S citlivou pletí je to všechno o přístupu. Tady jsou moje zlatá pravidla, která dodržuji u klientek i u sebe (ano, i já mám citlivější pleť):

  1. Méně je více – u citlivé pleti stačí peeling jednou za 10-14 dní, ne každý týden
  2. Testujte – vždy nový produkt vyzkoušejte na malé části kůže, třeba za uchem nebo na vnitřní straně zápěstí
  3. Nekombinujte – v den, kdy použijete peeling, vynechte silnější aktivní látky jako retinol nebo kyseliny
  4. Správný čas – peelujte večer, aby se pleť přes noc mohla regenerovat
  5. Hydratace je klíč – po peelingu vždy aplikujte zklidňující hydratační masku nebo krém

Jednou z nejčastějších chyb, kterou vidím, je příliš velký tlak při aplikaci. I ten nejjemnější peeling může podráždit, když ho drsně vtíráte do pleti! Jemné krouživé pohyby konečky prstů stačí.

Přírodní alternativy pro nejcitlivější pleť

Pokud stále váháte nebo máte opravdu reaktivní pleť, mám pro vás pár tipů na super jemné domácí alternativy:

Jogurtová maska

Mléčné kyseliny v jogurtu fungují jako velmi jemný chemický peeling. Naneste tenkou vrstvu bílého jogurtu (bez příchutí) na obličej, nechte 15 minut působit a smyjte vlažnou vodou.

Medová očista

Med je přírodní humektant a má antibakteriální vlastnosti. Navlhčete obličej, naneste tenkou vrstvu tekutého medu a jemně masírujte. Jeho lepivá konzistence pomáhá odstranit nečistoty.

Rýžová voda

Po uvaření rýže nevylévejte vodu! Ochlaďte ji, namočte do ní bavlněný tamponek a jemně přetřete obličej. Obsahuje látky, které rozjasňují pleť a jemně exfoliují.

Mojí osobní oblíbenou alternativou je ovšem houbička konjac – přírodní vláknitá houbička, která při navlhčení změkne a poskytuje zcela jemnou exfoliaci. Po měsíci používání mi jedna klientka napsala: „Poprvé v životě cítím, že mám čistou pleť bez toho, aby byla podrážděná!“

Za ty roky v kosmetickém průmyslu jsem se naučila, že téměř každá pleť může těžit z nějaké formy exfoliace – jen musíte najít tu správnou metodu a intenzitu. Citlivá pleť není odsouzena k věčnému hromadění odumřelých buněk a matné pleti!

A co vy? Máte zkušenosti s šetrným peelingem pro citlivou pleť? Nebo jste se mu zatím vyhýbaly? Budu ráda za vaše komentáře a dotazy!


Autorka webu: Andrea Vrbová a redakční tým
Tel. číslo: +420 607 151 101
O mně: Jsem certifikovaná kosmetička s více než 6 lety praxe.
Kontakt: Potkat se můžeme v mém kosmetickém salonu v Plzni.
Čechova 2641/44, Plzeň 301 00
Přečíst si můžete i reference mých klientek.


Doporučené odkazy:

  1. https://magazin.lechaton.cz/myty-v-peci-o-plet-kterym-zeny-stale-jeste-veri.phtml
  2. https://blog.ziajaprotebe.cz/enzymaticky-nebo-mechanicky-peeling-ktery-vybrat/
  3. https://www.pleva.cz/a/vse-co-potrebujete-vedet-o-peelingu
  4. https://www.koreanglamour.cz/blog/myty-a-polopravy-kolem-pece-o-plet-a-kosmetiky/
  5. https://www.ceska-biokosmetika.cz/blog/mechanicky-vs–chemicky-peeling–ktery-zvolit/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *