Opalujete se rádi? Milujete snědou sluncem políbenou pokožku, která dodá šmrnc? Slunce pro zdravý život nepochybně potřebujeme, ale v nadměrné míře může pěkně uškodit. Jak je to tedy s tím opalováním? Škodí nebo ne?
Opalovat se či neopalovat se, to je oč tu běží!
Opálená pokožka je do určité míry módním trendem. Kdo nepřijede z dovolené u moře opálený do hněda, jako by snad ani na dovolené nebyl. Důležité je však uvědomit si, že opálená pokožka je de facto obranná reakce těla proti slunci. Značí tedy, že byla napadena sluncem a v podstatě značí nebezpečí. A odkud to nebezpečí plyne? Za nebezpečné se považuje záření, tedy neviditelné paprsky, které slunce vysílá. Tyto paprsky jsou velmi silné, určitou část dokáže filtrovat ozonová vrstva a atmosféra, některé se však dostanou až k nám a mohou napáchat pěknou paseku. Rozeznáváme 3 druhy UV záření, a sice UVA, UVB a UVC. V malé míře jsou však pro tělo prospěšné, neboť stimulují produkci vitaminu D a beta-endorfinů.
Ochrana před sluncem
Slunci se nevyhneme a ani bychom se o to zcela pokoušet neměli. Důležité je však říct, že slunce svítí všude a ochrana je zejména v létě potřeba téměř nonstop. Pokud opalovací krémy používáte jen při dlouhém pobytu na sluníčku, zbystřete. Používat krémy s vysokým ochranným faktorem byste měli i při pouhém pohybu ve městě, důležitá je i ochrana při venkovním sportu. Opalovací krém by se tak měl stát součástí vaší ranní rutiny, předcházíte tak rychlému stárnutí kůže. Doporučujeme se obzvlášť vyhnout polednímu slunci, které bývá opravdu silné a vaše pokožka při takovém vystavení slunečním paprskům trpí.
Onemocnění kůže spojená s opalováním
Nadměrné opalování obecně způsobuje stárnutí kůže – prohlubují se vrásky, pleť ztrácí na pružnosti a slábne. Paprsky dokonce mohou poškodit i DNA, což může vést až k rakovině kůže. Může dojít ke vzniku melanomu, tedy druhu rakoviny, který se vyznačuje svou nebezpečností. Náchylné jsou zejména děti a osoby v mladém věku. Zde je velmi důležitá i prevence.
(Doporučení: Pokud jde o ochranu pleti, vhodná volba je využít přírodní kosmetické produkty. Podívejte se na stránku Adefacto – kosmetický salón Plzeň.)
Alternativa běžného opalování
Pokud jste dospěli k závěru, že opalování není pro vaše zdraví to pravé ořechové, ale stále toužíte po snědé pokožce, nezoufejte. Stále existují způsoby, jak hnědé pokožky dosáhnout. Na trhu dnes existuje celá řada produktů na samoopalování, které můžete hravě použit doma. Jejich nevýhodou bývá, že dlouho nevydrží a je třeba je aplikovat znovu a znovu, navíc často zanechávají při nesprávném rozetření nevzhledné fleky. Dlouhodobější a lépe vypadající variantou je pak nástřikové opálení, jenž se provádí v salonech krásy a kosmetických studiích.