Padání vlasů neboli alopecie je problém, který trápí značnou část populace. Příčin je celá řada, u mužů je tato skutečnost většinou způsobena dědičností, u žen jsou to také genetické dispozice, ale i hormonální nerovnováha – v těhotenství nebo klimakteriu, nešetrné zacházení s vlasy nebo nevhodně zvolený účes, ale někdy je na vině autoimunitní onemocnění, jako například celiakie. Ke ztrátě vlasů dochází čím dál tím častěji také působením stresu a špatnou životosprávou, ve které nejsou zastoupeny potřebné minerály, vitamíny a stopové prvky. Existují 2 typy vypadávání vlasů – buď se jedná o náhlou ztrátu většího množství vlasů nebo postupné řídnutí. Naštěstí existuje řešení – ve většině případů jde vhodně zvolenou životosprávou a péčí o vlasovou pokožku padání vlasů zastavit a nastartovat růst nových.
ŽIVOTOSPRÁVA
Velmi důležitý je pravidelný přísun komplexu vitamínů skupiny B, z nichž jsou nejdůležitější vitamíny B 6, B 7 a B 12. Vitamín B 6 je hojně zastoupen v slunečnicových semíncích, kuřecím, hovězím a krůtím mase, ve vejcích, mléčných výrobcích, v rybách (losos, treska, tuňák), ale také v zelenině – špenát, zelí, okurka. Vitamín B 7 neboli biotin, zvaný také vitamín H, není vlastně vitamínem, ale koenzymem, který s vitamíny spolupracuje. Vyskytuje se ve vejcích, vnitřnostech, mléčných výrobcích, hrachu, čočce a fazoli. Vitamín B 12 je zastoupen převážně v potravinách živočišného původu jako je maso, mléčné produkty, vejce a ryby. Dále ve stravě nesmí chybět vitamíny C a E, které jsou silnými antioxidanty, zinek, selen, železo, hořčík, křemík, kolagen a vitamín D. Kromě kolagenu lze všechny tyto složky možné do životosprávy zakomponovat a navýšit jejich příjem, pestrá strava bohatá na čerstvé a kvalitní ovoce a zeleninu, ořechy, semena, tučné ryby (makrela, sardinka, losos), maso, mléčné výrobky, vejce, luštěniny pšeničné vločky a ovesné klíčky přispívá ke zlepšení duševní i fyzické kondice, ale také k dobrému vyživení vlasů i vlasové pokožky a k zastavení padání vlasů. Hladina kolagenu věkem v organismu klesá, proto je na podporu růstu vlasů dodávat jej potravinovými doplňky. Kolagen má nezastupitelnou funkci, je důležitý pro růst vlasů, opravuje poškozené vlasové folikuly, čímž přispívá k růstu nových vlasů a zásobuje tělo aminokyselinami potřebnými pro tvorbu keratinu, jenž vlas tvoří.
VLASOVÁ KOSMETIKA PROTI PADÁNÍ VLASŮ
Výběr správné kosmetiky je u padání vlasů velmi důležitý, vybíráme speciální šampony, vlasové vody a aktivátory růstu vlasů velmi pečlivě a s rozvahou tak, aby byly k vlasům maximálně šetrné, vyčistily pokožku hlavy, vyživily ji a zabránily dalšímu padání vlasů. Na trhu je obrovský výběr takových přípravků, ale je velmi vhodné číst pečlivě etikety, jestli zde nejsou obsaženy látky, které vlasům škodí – tenzidy, sulfáty, silikony. Při padání vlasů způsobené dědičností je vhodné použít kosmetiku obsahující blokátory dihydrotestosteronu, hormonu, který hlavně u mužů způsobuje smršťování vlasových folikulů, slábnutí a následné padání vlasů. Pokud je alopecie způsobena jinými důvody, je vhodné použít vlasovou kosmetiku vyrobenou na přírodní bázi. Přípravky obsahující kofein stimulují krevní cirkulaci a mají pozitivní efekt na vitalitu vlasů a sílu vlasových kořínků, výrobky s panthenolem, výtažkem z ovsa a pšeničnými proteiny brání procesu stárnutí vlasového folikulu a tím zamezují padání vlasů a stimulují jejich růst, bylinné preparáty čistí vlasovou pokožku včetně folikulů, vyživují a stimulují růst nových vlasů. Mezi nejúčinnější byliny vůbec patří kopřiva, lopuch, rozmarýn lékařský, měsíček lékařský, máta peprná a šalvěj lékařská. Z těchto bylin si můžeme léčivý přípravek proti padání vlasů vyrobit sami, vhodíme hrst byliny do 300 ml vody, vaříme na mírném ohni 10 minut, necháme 5 minut odstát a přecedíme. Vlažným odvarem masírujeme ráno a večer pokožku hlavy krouživými pohyby po stranách a na temeni. Byliny je výborné používat i ve směsích, slouží jako doplňková léčba alopecie. Kromě účinného a šetrného šamponu používáme proti padání vlasů ještě vlasové vody a aktivátory růstu vlasů, tyto přípravky je pro dobrou účinnost nutné aplikovat pravidelně, aktivátor alespoň 3 x týdně a vlasovou vodu 3 x až 5 x týdně. Po uplynutí 3 měsíců by měly být výsledky kúry proti padání vlasů viditelné, vlasy jsou bohatší, vyživené a pomalu se obnovuje růst nových.
Rozmarýn lékařský je při padání vlasů volbou číslo jedna
DOPLŇKOVÁ LÉČBA
Jako doplňkovou léčbu se doporučuje během těchto 3 měsíců popíjet bylinkové čaje, kopřivový působí účinně proti padání vlasů, rozmarýnový prohřívá pokožku a čistí vlasové folikuly, čímž stimuluje růst nových vlasů, měsíčkový také přispívá k růstu nových vlasů a zvyšování hladiny kolagenu, šalvějový podporuje sílu i růst. Celou kúru proti padání vlasů je dobré opakovat dvakrát ročně.
Ve všech případech je vhodné poradit se s odborníkem. Pokud vás zajímá přírodní kosmetika, rozhodně vyhledejte certifikovanou kosmetičku v oboru.