Kosmetika Tipy a triky

Praktické tipy pro aknózní pleť

Každý z nás má zaryté denní rituály a zvyky, kterými si nevědomky zhoršuje kvalitu pleti. Nějaký ten pupínek potrápil snad každého. Nicméně u některých lidí se akné projevuje nejen v pubertě, ale také v dospělosti. Někdy používání správné kosmetiky a čištění pleti nestačí. V tomto článku se podíváme na pár praktických triků, jak předejít zbytečným pupínkům.

Fotka od Sharon McCutcheon z Pixabay 

ODLIČTE SE

Ze všech stran na nás odborníci apelují, abychom se před spaním pečlivě odlíčili. Mnoho z nás to ale stejně nedělá. Pleť potřebuje přes noc dýchat a odpočívat. Makeup ucpává póry a brání pokožce v přirozené regeneraci. Pokud chodíte spát například i s řasenkou nebo očními stíny, riskujete také oční infekci a jiné zdravotní problémy.

KRÁTKÉ NEHTY

Pokud máte problémovou pleť, nedoporučuje se pěstovat si delší nehty. Ačkoliv si pravidelně myjete ruce, za nehty často zůstává nános špíny a bakterií. Pokaždé, když si sáhnete na obličej a nebo si ho myjete, můžete si na něj nečistoty zase přenést. Pokud bez gelových nebo delších nehtů nevydržíte, snažte se je každý den pečlivě čistit.

RUČNÍK NA OBLIČEJ

I špatné používání ručníků se může stát příčinou problémové pleti. Na obličej je vhodné používat jiný ručník, než používáte na zbytek těla. Stejně tak by měl být vyrobený z příjemného a měkkého materiálu, aby vám pleť nedráždil. Není také od věci si pořídit ručník v bílé nebo jiné světlé barvě. Poznáte na něm lépe, že vám na obličeji nezbyly například zbytky makeupu nebo jiné nečistoty.

POVLEČENÍ

Stejně tak jako čistý ručník, i čisté povlaky by měly hrát v péči o problematickou pleť prim. Povlečení byste měli měnit minimálně jednou týdne. Alespoň to na polštářích. Věřte, že za tohle vám pleť poděkuje.

NESAHEJTE SI NA OBLIČEJ

Přes den si neustále na obličej saháme, aniž bychom si to uvědomovali. Zkuste se na to jeden den soustředit a uvidíte sami. Přitom si téměř pokaždé přeneseme na obličej bakterie, které dokáží nadělat pěknou paseku. Snažte se tak tomuto zvyku vyhnout.

ČISTĚTE SI MOBIL

Jedna z věcí, kterou si mnozí z nás neuvědomují, je množství nečistot, které se nacházejí na našem telefonu. Při každém hovoru pak většina z nás přikládá mobil na pleť. Naučte se dvě věci. Alespoň jednou za den si přetřít telefon antibakteriálním ubrouskem a telefonovat bez toho, aniž byste se dotýkali displejem obličeje.

STRAVA

Samozřejmostí je také myslet na správnou stravu. Není sice žádná studie, která by přímo potvrzovala spojitost vzniku akné a jídelníčku. Nicméně existují potraviny, které k rozvoji nevzhledných pupínků jednoznačně přispívají. Jsou to především umělé cukry obsažené v čokoládách a podobných sladkostech. Také se vyhněte časté konzumaci mastných a smažených jídel. U někoho se může stát, že mu nesedí mnoho laktózy. Zkuste tak omezit konzumaci mléčných výrobků a ověřte si, zda to této skupiny náhodou nespadáte. Ruku v ruce s tím jde také dostatečná konzumace ovoce a zeleniny a dodržování správného pitného režimu.

POHYB

Nepodceňujte také dostatečný pohyb. Pot, který vylučujete při fyzické aktivitě, pomáhá pročistit a uvolnit póry. Nezapomeňte si po námaze správně vyčistit obličej, aby vám na něm vyloučené nečistoty nezůstávaly. Stejně tak zkuste každý den strávit minimálně půl hodiny procházkou na čerstvém vzduchu.

CHRAŇTE SE PŘED SLUNÍČKEM

Ačkoliv se může zdát, že má slunce dobrý vliv na pleť, není to tak úplně pravda. Právě naopak. Pokud máte aknózní pleť, měli byste používat krémy s vysokým ochranným faktorem. Dávejte ale pozor, ať si vyberete takové, které vám nebudou ucpávat póry.

VOLBA VHODNÉ KOSMETIKY

Volba vhodné kosmetiky je samozřejmostí. Zamyslete se nejdříve nad tím, jaký typ pleti máte. Akné neznamená automaticky mastnou pleť. Pupínky se mohou objevit i na pleti smíšené a suché. Zkoušejte sami, co vám bude nejlépe vyhovovat. Snažte se vyhnout kosmetice, ve které je alkohol a nenechte se mastnou pletí zmást. I ta je potřeba hydratovat. Pokud si nejste sami jistí s péčí o pleť, nebojte se navštívit dermatologa, který vám velmi rád poradí a doporučí postup přímo vám na míru.

VYHNĚTE SE STRESU

Dalším velkým faktorem, který přispívá ke zhoršené kvalitě pleti, je stres. Snažte se mu vyhýbat, dostatečně relaxujte a udržujte si zdravý psychický stav. Dlouhodobý stres dokáže nadělat v těle pěknou paseku a na vaši pleti se to může nepěkně odrazit.

Řekli jsme si několik triků, které mohou s problémovou pletí pomoci. Nicméně péče o aknózní pleť je mnohdy během na dlouhou trať. Vytrvejte a uvidíte, že nebudete litovat. Stejně tak se nebojte problém řešit s odborníkem. Čím dříve, tím lépe. Můžete se tím vyhnout nejen budoucím problémům, ale také následným jizvám po akné. Stejně tak je problematická pleť faktorem, který snižuje lidem sebevědomí, a to bez ohledu na pohlaví. Proto neklesejte na mysli. Akné trápí miliony lidí po celém světě, nejste v tom sami a rozhodně se nemáte za co stydět.

Pokud vás trápí, jak vypadá vaše pleť, to nejlepší je navštívit profesionální kosmetičku nebo kosmetické studio. Pokud žijete ve městě Plzeň nebo jeho okolí, navštivte salón Andrea Vrbová – certifikovaná kosmetička.