Tipy a triky Životní styl

Slunečnicový olej: do studené kuchyně, pro krásu i věčné mládí, určitě ne na smažení!

Rostlinné tuky jsou zdravější než živočišné, protože obsahují široké spektrum vitamínů a omega-3 nebo omega-6 mastných kyselin, které mají příznivý vliv na kardiovaskulární i nervový systém. Slunečnicový olej patří mezi nejpoužívanější, především je oblíbený u starší generace, která jej používá přípravu všech pokrmů včetně smažených jídel. Proč by se ale měl používat tento druh oleje pouze ve studené kuchyni? Čím je však slunečnicový olej jedinečný a proč jej nezatracovat?

Slunečnicový olej rozzáří pleť

Slunečnicový olej obsahuje především vitamíny A, D, E a K, které jsou rozpustné v tucích. Vitamínu E má navíc tolik, že pravidelným užíváním tohoto oleje klesá riziko vzniku rakoviny, navíc se jedná o vitamín mládí a plodnosti, pozitivně ovlivňuje stav pleti i vlasů a dokáže unavenou pokožku zregenerovat. Už jen proto se hodí do zálivek na zeleninové saláty. Je toho ale mnohem více! Je bohatý na zmíněné omega-3 a 6 mastné kyseliny, lecitin, karotenoidy, tokoferoly a fytosteroly, které zabraňují vzniku aterosklerózy a kornatění tepen vlivem usazování tukových látek, dokonce napomáhají snižovat špatný cholesterol.

Do studené kuchyně, na smažení raději řepkový

Slunečnicový olej obsahuje velké množství prospěšných omega-3 a omega-6 mastných kyselin, ale v poměru, který není vhodný pro přílišnou konzumaci, proto je vhodné s tímto druhem oleje šetřit. Denní dávku prospěšných látek pokryje přibližně jedna lžička oleje. Vlivem těchto polynenasycených mastných kyselin navíc není tento olej vhodný ke smažení, protože neodolávají vysokým teplotám. Kouřový bod běžného i za studena lisovaného slunečnicového oleje je pouhých 110 °C a při smažení se tak mohou uvolňovat toxické a karcinogenní látky, které se pak dostávají do připravovaných pokrmů. Na smažení se spíše hodí řepkový, avokádový nebo olivový olej.

Slunečnicový olej v kosmetice

Nejen na přípravu zálivek nebo majonézy, slunečnicový olej je skvělý také při výrobě domácí kosmetiky. Používá se na zjemnění pokožky nebo prokrvení, je základní ingrediencí pro vlasové zábaly i pomůckou při masážních procedurách, protože urychluje hojení. Vzhledem k vysokému obsahu zmíněného vitamínu E skvěle regeneruje a navrací pružnost a lesk, pár kapek slunečnicového oleje lze proto přidat přímo do vany s vodou, aby se pokožka zbytečně nevysušovala, a měla hebký a mladistvý vzhled hned po koupeli.

Pokud se chcete o svoji pleť starat skutečně efektivně, pak je nejlepší poradit se s kosmetičkou nebo navštívit kosmetický salón.