Kosmetika

Tipy na potraviny pro lepší pleť

80 % vaší pleti závisí na tom, co jíte. Spolu s nákupem kvalitního krému a korektoru byste tedy měli věnovat náležitou pozornost také plánování svého jídelníčku.

Největším orgánem našeho těla je kůže. Je to také naše nejúčinnější ochrana před vnějšími podněty. Pro zářivou, hladkou a čistou pleť nestačí pouze přípravky péče o pleť a správné návyky. Spolu se správným jídelníčkem budou vaše nástroje pro krásu pleti fungovat lépe a efektivněji.

Jaké živiny jsou dobré pro krásu pleti

Vzdát se chipsů a přejít jen na mrkev nemusí být rozumné rozhodnutí. Silné omezení vede k nedostatku živin a je pro tělo jako celek škodlivé. Jídelníček pro obličej a tělo by tedy měl obsahovat vyváženou kombinaci bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů. Složky, které tvoří epidermis, hrají klíčovou roli při udržování mladé a zdravé pokožky.

Lněná semínka

Tato drobná hnědá semínka jsou bohatá na ALA (kyselinu alfa-linolenovou), typ omega-3 mastné kyseliny, která se vyskytuje v rostlinách. Omega-3 jsou tuky, které jsou pro vás prospěšné, protože mohou snižovat škodlivé účinky UV záření, kouření a znečištění. Mohou také zmírnit vrásky na pokožce a zlepšit stav suché pleti. Lněný olej, který se vyrábí z lisovaných lněných semínek, je známý tím, že pokožka je hladší a méně se šupinatí. Dalšími potravinami s vysokým obsahem omega-3 tuků jsou chia semínka, dýňová semínka, losos a sardinky.

Ovoce

Ovoce, jako jsou pomeranče, kiwi, kyselé hrozny a zelená jablka, má vysoký obsah vitaminu C, který se podílí na tvorbě kolagenu. Neslazené plody avokáda je vhodné zařadit do jídelníčku pro čištění pleti, protože vás ochrání před akné a podrážděním. Chrání také před škodlivými účinky UV záření, regeneruje a udržuje tón pleti díky přítomnosti vitaminu E.

Kapusta, zelí, špenát

Ve skutečnosti je každá tmavě zelená listová zelenina všestranným zdrojem živin. Získáte z nich téměř abecedu vitamínů, včetně spousty antioxidantů, které jsou šetrné k pokožce. Některé studie ukazují, že lidé, kteří jedí dvě až tři porce tmavé listové zeleniny týdně, mají menší pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže.

Libové maso

Libové maso vám doplní zásoby bílkovin, železa a vitaminu A. Dávejte přednost hovězímu, krůtímu nebo kuřecímu masu. Jsou přijatelné v dietě pro pokožku náchylnou k alergiím a různým dermatologickým problémům.

Jogurt

Jogurt je nejen plný bílkovin, které z něj dělají sytou svačinu, ale je také plný probiotik. Probiotika jsou živé přátelské bakterie, které pomáhají bojovat proti zánětům, včetně zánětů, které zhoršují kožní onemocnění, jako je akné, atopická dermatitida a lupénka. Probiotika mohou pomoci i při ochabování pleti a zvyšování její hydratace.

Co pít a kolik pít pro zdravou pleť

Voda zevnitř oživuje pokožku poškozenou sluncem, větrem a přehřátým vzduchem. Pokud se chcete vyhnout šupinatění a zánětům, zařaďte vodu do svého jídelníčku pro čistou a zářivou pleť. Denně byste měli vypít jeden a půl až dva litry čisté, neperlivé nebo perlivé vody, abyste podpořili svůj metabolismus.

Po 19. hodině byste se měli vyvarovat pití vody. Mnozí to začnou kompenzovat večer, protože na vodu jednoduše zapomenou, a blíže ke spánku začne tělo dávat signály. Všude si s sebou berte lahve s vodou a nic takového se vám nestane.

Co vyřadit z jídelníčku pro dokonalou pleť

Cukr

Vitamíny skupiny B, nervovou podrážděnost, poruchy trávení a přetrvávající únavu. Potraviny s vysokým glykemickým indexem, jako je pečivo, bílý chléb a sladké limonády, zhoršují akné a vedou ke glykaci. To znamená, že se dodatečné molekuly spojují s molekulami bílkovin a vznikají „konečné produkty glykace“ (GEF). Rozkládají kolagen a dochází k předčasnému stárnutí pleti.

Sůl

Není nutné se soli zcela vyhýbat. Je třeba se vyvarovat nadměrného množství sodíku. Je hojně zastoupen v rychlém občerstvení, hotových jídlech a uzeninách a konzervách. Pokud máte chuť na nezdravé jídlo, vyzkoušejte neutralizační látky, jako je cibule, kurkuma a zázvor, a také vitamin E a zinek.

Káva

Jeden šálek denně neuškodí, dokonce působí jako antioxidant. Škodlivost se otevírá třemi šálky, kdy dochází k dehydrataci, úzkosti a problémům se spánkem. Následně je pokožka suchá, ochablá a náchylná k tvorbě vrásek. A při zpomaleném metabolismu se aktivují mazové žlázy a káva začne hrozit vyrážkami a akné.

Alkohol

Alkoholické nápoje mají samy o sobě močopudný účinek, zvyšují pocení, někdy způsobují zvracení a všechny tyto faktory dehydratují organismus. A odstraňují elektrolyty z těla. Tyto minerální sloučeniny napomáhají transportu živin do buněk a z buněk a udržují rovnováhu vody a správnou hladinu kyselosti. Při plánování jídelníčku pro atraktivní pleť obličeje se alkoholu snažte vyhnout.

Správná výživa pomáhá pečovat o tělo zevnitř. Skvělá pleť však není jen o tom, co jíte. Dbejte také na to, abyste se pořádně vyspali, používejte širokospektrální tónovaný opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším, buďte fyzicky aktivní, zvládejte stres a nekuřte. Tyto návyky zdravého životního stylu vám pomohou získat a udržet zářivou pleť.

Dobrý jídelníček působí na pleť blahodárně, ale nejlepším doplňkem k životnímu stylu je i profesionální kosmetička a její služby.