Kosmetika Tipy a triky

Zimní péče o pleť – pět tipů, jak připravit tvář na chladné počasí

Zima je pro pleť náročným obdobím, které se nese ve znamení střídání teplot mezi vyhřátými vnitřními prostorami a mrazivým venkovním vzduchem. Dostaňte svoji tvář i přesto do té nejlepší kondice. Co přesně udělat, aby se suchá, podrážděná a začervenalá pleť stala už jen vzpomínkou na minulý rok?

1. Začněte očistou pleti

Léto dávno skončilo a vaše tvář si zaslouží důkladnou očistu a regeneraci. Přece jen, několik měsíců horkého počasí, potu, slunečních paprsků, opalovacích krémů, koupání v chlorované nebo slané vodě, prašné prostředí, to vše si mohlo vybrat svou daň, a pokud jste si nedopřáli důkladný detox už na podzim, je teď ten nejvyšší čas.

Rozhodně je na místě uvažovat o peelingu, který odstraní odumřelé kožní buňky i hlubší nečistoty, usazené uvnitř pleti. Mechanické peelingy jsou zbytečně dráždivé a hrubé, zvolte místo nich raději enzymatický peeling, který vyčistí vaši tvář jemně a šetrně. Stejně tak nešlápnete vedle ani při použití čistící pleťové masky.

TIP: Spojte hloubkové čištění pleti s voňavou koupelí, která vás na závěr sychravého zimního dne příjemně zahřeje a naladí.

Zdroj: pixabay.com

2. Dopřejte pleti výživu

Důsledným vyčištěním se pleť zbaví nejen nečistot a usazeného mazu, ale také své přirozené ochranné bariéry. Tu bude samozřejmě potřeba obnovit, aby nedocházelo k poškození a podráždění. Ještě předtím ale využijte toho, jak snadno nechráněná kůže vstřebává látky ze svého povrchu, a dopřejte si vyživující pleťovou masku. Výbornou volbu představují výrobky s obsahem vitaminu C, který mimo jiné chrání buňky před volnými radikály a oxidačním stresem. Jednoduše řečeno tím zabraňuje předčasnému stárnutí pleti. Máte-li raději přípravky s lehčím složením, které se lépe vstřebávají, můžete vyzkoušet i koncentrované pleťové sérum, například s nanovlákny, která zajišťují přenos živin do hlubokých vrstev kůže.

TIP: Připravte si doma vlastní přírodní pleťovou masku z medu, citronové šťávy, kapsy olivového oleje a se špetkou skořice nebo kurkumy.

Zdroj: pixabay.com

3. Poskytněte pleti hydrataci

Po celé léto se pozornost v péči o tvář upírala k čistění a vysoušení veškerého potu a mazu, který se na kůži v horkém počasí vytváří. V zimě ale vyměňte čistící pěnu a micelární vodu za krémové odličovací mléko, které pleť udrží vláčnou. Lehký denní krém nahraďte trochu hutnějším krémem s kyselinou hyaluronovou, která snadno proniká do hlubších vrstev pokožky a váže na sebe molekuly vody. Navíc prokazatelně redukuje vrásky a působí jako prevence jejich vzniku. Máte-li problematickou, mastnější pleť, určitě oceníte hydratační gelový krém, který ji tolik nezatíží.

Občas se ještě dá zaslechnout mylný názor, že hydratovaná pleť je náchylná k popraskání kvůli mrazu (totiž že voda v buňkách a mezi nimi zmrzne a způsobí mikrotrhlinky). Je to ale už dávno vyvrácená pověra. Povrch tváře si udržuje i v mrazech teplotu dostatečně nad nulou a rozpraskaná kůže nebo tvorba šupinek je vždy naopak známkou nadměrného vysušení.

TIP: Dopřejte výživu a zvláčnění nejen své tváři. Používejte kvalitní krém na ruce, které jsou vystavené rozmarům chladného podzimního počasí.

Zdroj: pixabay.com

4. Zajistěte ochranu pleti

I když to tak na první pohled nemusí vypadat, je vzdušná vlhkost v zimě mnohem nižší, než v horkých letních dnech. Přidá-li se k tomu ještě studený vítr, přijde vaše pleť velmi rychle o svoji vláčnost a popraská. Teplotní skoky při přechodech zevnitř ven a naopak pokožce také nesvědčí. Výsledkem této zimní zátěže je nakonec podráždění, začervenání a tvorba šupinek.

Abyste výživu a hydrataci uvnitř pleti udržela, použijte pleťový olej nebo cold cream s obsahem včelího vosku nebo olivového oleje, který vytváří lehkou a efektivní ochrannou vrstvu. Zabraňuje ztrátě živin, vysychání i podráždění.

I když na podzim a v zimě už sluneční paprsky nemají takovou sílu, nesmí se zanedbávat ochrana pleti před škodlivým UV zářením. Pokud se nepohybujete v horských oblastech a dlouhodobě venku, není nutné používat přímo opalovací krémy. Výrobky s ochranným UV faktorem můžete najít v kategorii denních krémů, podkladových bází, BB a CC krémů, make-upů i tekutých pudrů. Stačí jen zohlednit potřebu ochrany před sluncem při výběru produktů.

TIP: Vítr a mráz často způsobují popraskání rtů. Pečujte o ně kvalitním balzámem, který spojí ochrannou funkci s příjemnou vůní.

Zdroj: pixabay.com

5. Udržte si zdraví i krásu

Nejefektivnější způsob, jak zajistit pleti výživu, je zevnitř. Dobré zdraví a vyvážená strava má na kvalitu pokožky výrazný vliv. Nejvhodnější potraviny zahrnují ovoce, bohaté na vitamin C, jako jsou citrusy a bobuloviny. Dále si můžete pro krásnou pleť dát šálek zeleného čaje, který obsahuje velké množství antioxidantů. Jako zdroj esenciálních olejů se hodí zařadit do jídelníčku kvalitní ryby, ořechy a semínka. Naprosto zásadní je také dodržovat pitný režim, hlídat si dostatečný denní příjem tekutin a nejlépe se přitom vyhýbat nadměrné konzumaci kávy.

Negativně se na kondici pleti podepisuje i stres a nedostatek spánku, snažte se tedy vyhýbat příslovečným zimním depresím a užívat si volnější tempo, trochu toho lenošení a dostatek odpočinku.

TIP: K potravinám (či spíše pochutinám) s pozitivním vlivem na pleť patří v přiměřené míře i červené víno a kvalitní hořká čokoláda.

Zdroj: pixabay.com

Stejně tak, jako při změně ročního období obměňujete svůj šatník, udělejte sezónní změnu i ve svých kosmetických přípravcích. S nástupem chladnějšího ročního období „oblékejte“ svoji pleť do více vrstev, které jí zajistí výživu, hydrataci a ochranu. To jsou nezbytné předpoklady pro krásný a zdravý vzhled i na podzim a v zimě.

Péče o pleť je velice důležitá, proto neváhejte kontaktovat salón Adefacto – kosmetička Andrea Vrbová, Plzeň – Bory.