Kosmetika

10 zásadních chyb v péči o pleť, které možná děláte i vy!

Chcete se o svou pleť správně starat, aby vypadala skvěle. Ale některé každodenní činnosti, které možná děláte bez rozmyslu, mohou časem vést k jejímu poškození. Udržujte svou pleť v kondici a poznejte, které návyky je třeba změnit.

Podívejte se na 10 zásadních chyb v péči o pleť, které možná děláte i vy.

1. Nečistíte pleť před spaním

Touha vynechat večerní čištění pleti je zcela pochopitelná, zejména po dlouhém dni. Ale to, že na obličeji nevidíte špínu, neznamená, že tam není – a časem na to doplatí vaše pleť. Nečistoty, maz a různé druhy znečištění se na pleti hromadí a vedou k zánětům a vyrážkám.

Používejte jemný čisticí přípravek s hydratačními látkami, jako je glycerin nebo rostlinné oleje, aby byla vaše pleť hydratovaná.

2. Nepoužíváte SPF každý den

Zařaďte opalovací krém do své každodenní rutiny. Vystavování pokožky slunci bez opalovacího krému zvyšuje riziko rakoviny kůže a poškozuje kolagen v kůži, což vede ke vzniku vrásek a slunečních skvrn.

A pokud máte v plánu pobývat na slunci delší dobu, přijměte další ochranná opatření. Noste oblečení chránící před sluncem a vyhýbejte se pobytu venku v období poledne.

3. Příliš často se dotýkáte pleti

Na rukou se nachází největší množství bakterií, protože jsou prostředkem k držení a přenášení věcí. Neustálé dotýkání se pokožky může přenést všechny nečistoty z rukou na obličej a může způsobit, že vaše pokožka bude vypadat matně a špinavě. Také se může stát, že si na pleť zanesete nepříjemnou infekci.

4. Vymačkáváte pupínky

Ve chvíli, kdy se pupínek zvětší a začne hnisat, má mnoho lidí nutkání jej vymáčknout. Každým poškozením a narušením struktury pleti ale zvyšujete riziko infekce a zánětu a poté se může vytvořit nevzhledná jizva.

Místo vymačkávání pupínku jej zkuste raději ošetřit speciálními přípravky, jako jsou gely a náplasti, které oblast lehce vysuší a zároveň dezinfikují.

5. Nanášíte přespříliš produktů

Kůže je jemná a citlivá část lidského těla. Je důležité hýčkat ji správnými přípravky péče o pleť. Nepřehánějte to ale s používáním příliš velkého množství chemických přípravků na obličej, protože by vám přivodily zbytečné zarudnutí a vyrážky. Před spaním se vždy odličte a nechte pleť dýchat, protože ponechání make-upu přes noc může způsobit nepříjemné problémy s pletí.

6. Používáte příliš horkou vodu

Mytí pleti horkou vodou jí prokazatelně škodí. Přespříliš horká voda totiž pokožku zbavuje přirozených olejů a hydratace. To může způsobit vysušení pokožky, což vyvolává řetězovou reakci: suchá pokožka se rovná narušené kožní bariéře, což se rovná nepříjemným problémům s pletí.

7. Nedodržujete zdravý jídelníček

Některé studie zjistily, že strava s vysokým obsahem cukru může urychlit proces stárnutí. To platí jak pro sladké pochoutky, jako jsou lízátka a zmrzlina, tak i pro škroby v rafinovaných sacharidech, jako je bílý chléb a těstoviny. Strava šetrná k pokožce by se měla zaměřit na zeleninu, ovoce a celozrnné výrobky.

Výzkumy ukazují, že čerstvé ovoce a zelenina mohou pomoci předcházet poškození, které může vést ke stárnutí pleti. Zelenina také obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci obnovit pokožku.

8. Kouříte

Nikotin snižuje průtok krve kůží, což znamená, že se jí nedostává dostatek kyslíku a živin. Chemické látky obsažené v tabáku navíc poškozují kolagenové a elastinové proteiny, které dodávají pokožce strukturu.

Pokožka kuřáka je tenká, matná, více vrásčitá a hůře se hojí.

Navíc léta špulení rtů, abyste udrželi cigaretu, nebo mhouření očí, abyste se vyhnuli kouři, mohou prohloubit vrásky a vést k dalšímu vzniku vrásek v těchto oblastech.

9. Pijete málo vody

Každodenní hydratace vám nejen pomůže bojovat proti stárnutí, ale také dodá vaší pleti zdravý lesk a potřebnou hydrataci. Pokud vodu vynecháte, zůstane vám hrubá a „scvrklá“ pleť.

10. Příliš se stresujete

Když se cítíte ve stresu, váš nervový systém uvolňuje do těla stresové hormony, jako je kortizol a adrenalin. Kortizol způsobuje zvýšenou produkci mazu v kožních žlázách, což může vést k ucpávání pórů a vzniku akné.

Stres navíc způsobuje v těle chemickou reakci, která zvyšuje citlivost a reaktivitu pokožky.

Pokud si přejete mít co možná nejhezčí pleť, to nejlepší je navštívit profesionální kosmetičku nebo kosmetické studio. Pokud žijete ve městě Plzeň nebo jeho okolí, navštivte naši stránku kosmetické služby pro Plzeň.