Kosmetika Tipy a triky

10 zásadních chyb v péči o vlasy, které možná děláte i vy!

Vlasy, zvlášť pokud je chcete mít krásné a zdravé, vyžadují opravdovou péči. Tipů, co dělat a jak se o vlasy starat, je na internetu spousty. Existují ale i činnosti a věci, kterým byste se na své cestě za krásnými vlasy měli naopak vyvarovat.

Podívejte se na 10 chyb při péči o vlasy, které možná děláte i vy.

1. Myjete si vlasy příliš často

Vlasy mají ve své struktuře oleje, které je udržují zdravými a lesklými. Pokud je budete mýt častěji, než skutečně potřebují, způsobíte tím spíše více škody než užitku.

Pro mastné vlasy je vhodné mytí zhruba třikrát až čtyřikrát týdně, zatímco pro jemnější a sušší vlasy, které jsou více vystaveny teplu, je lepší mýt je pouze dvakrát až třikrát týdně.

V případě potřeby je osvěžte suchým šamponem, který sníží mastnotu a dodá objem kořínkům.

2. Používáte na vlasy horkou vodu

Přestože všichni milujeme horkou sprchu, naše vlasy ji tak moc rády nemají. Bohužel, příliš teplé sprchy mají na naše vlasy stejný účinek jako např. žehlička či kulma. Nadměrné teplo a pára snadno zbavují naše vlasy esenciálních olejů a zanechávají je zranitelné a náchylné k dalšímu poškození.

Vlasoví specialisté doporučují mírně teplé sprchy, které umožní vlasovým folikulům otevřít se a vyčistit se. Pro smytí přípravků je však nezbytné přepnout vodu na studenou, aby se folikuly opět uzavřely a předešlo se riziku vzniku zarostlých chloupků nebo podráždění.

3. Přeháníte to s produkty

Většina vlasových přípravků vyžaduje použití jen velmi malého množství, od velikosti hrášku po velikost mince, aby účinně fungovaly. Používání příliš velkého množství vlasového přípravku může narušit přirozenou strukturu vašich vlasů a také způsobit podráždění nebo způsobit maštění vlasů rychleji, než byste chtěli. Obecně platí, že nejlepší je držet se doporučeného množství na daném produktu.

4. Nanášíte kondicionér ke kořínkům

Při nanášení kondicionéru je nejlepší začít od středu vlasů směrem ke konečkům. Konečky vlasů jsou nejstarší, což znamená, že jsou na hlavě nejdéle, udržují nejméně vlhkosti a jsou nejvíce odumřelé, takže právě tato oblast potřebuje nejvíce kondicionéru. Klíčové je také použití správného množství.

5. Češete si mokré vlasy

Mokré vlasy jsou nejen těžší, ale také pružnější a křehčí, takže jejich natahování hřebenem způsobuje lámání. Místo toho si vlasy rozčesávejte ještě před sprchováním – zejména pokud v nich máte nějaký přípravek (lak na vlasy, tužidlo atd.).

Možností je také použití speciálního kartáče určeného přímo pro rozčesávání mokrých vlasů, který je šetrnější a vlasy neničí.

6. Nepoužíváte ochranu před teplem

Při používání stylingových nástrojů na vlasy je nutné použít prostředek na ochranu před teplem. Bez něj budou vaše vlasy dlouhodobě poškozené a znatelně matné. Vysoké teploty způsobují štěpení a vysušování vlasů. Ochranný prostředek vytvoří bariéru, která zcela zabrání ničení vlasů.

7. Nosíte příliš utažené účesy

V současné době jsou utažené účesy a culíky v módě. Špatnou zprávou však je, že tyto účesy aktivně přispívají k vypadávání vlasů a jejich nadměrnému lámání. Abyste zajistili zdraví svých vlasů, snažte se vyhnout každodennímu nošení těchto účesů a vyzkoušejte spíše uvolněné účesy, které vlasy tolik nenamáhají.

8. Vystavujete vlasy slunci

Naše pokožka je velmi podobná vlasům. Obě jsou silně ovlivňovány škodlivými slunečními paprsky. Když je naše pokožka vystavena nadměrnému slunečnímu záření, naše tělo se pokryje spáleninami, které mohou mít rakovinotvorné následky.

Podobně slunce způsobuje, že naše vlasy jsou suché a matné. I když se toto poškození někdy maskuje jako přirozený melír, naše vlasy jsou následkem toho náchylnější k lámání a ničení. Abychom se těmto negativním účinkům vyhnuli, nezapomeňte se namazat opalovacím krémem (zejména na pokožku hlavy) a investovat do pokrývky hlavy.

9. Spíte v bavlněném povlečení

Bavlněné povlaky na polštáře absorbují esenciální oleje ve vlasech, které podporují jejich hydrataci. Bez těchto olejů jsou vlasy náchylné k lámání v důsledku vysušení a podobně může být postižena i vaše pokožka.

Naštěstí má tento problém snadné řešení – jednoduše vyměňte bavlněný povlak na polštář za hedvábný a budete se probouzet s lesklými vlasy.

10. Češete si vlasy příliš často

Příliš časté česání může podráždit pokožku hlavy, namáhat vlasy a způsobit jejich lámání a vypadávání. Doporučujeme kartáčovat dlouhé vlasy jen párkrát denně, ne častěji. Při používání hřebenů platí rada: buďte jemní, a pokud máte dlouhé vlasy, držte vlasy v rukou a nejprve vyčešte konečky.

Nejlepší je péči o vlasy či pokožku konzultovat s odborníkem. Navštivte kosmetický salón v Plzni.