Životní styl

Jak mít zdravý životní styl, ale nezbláznit se z toho

Rádi byste shodili na váze nebo se pouze cítili lépe a zdravěji? Rádi byste se dostali do formy, aby vám nedělala delší fyzická aktivita problém? Rádi byste měli zdravé tělo, abyste si jednoho dne mohli hrát se svými vnoučaty? 

Takže se podíváte na internet, kde vás vyděsí všechny možné diety a rady, jak se dostat do takové formy pouze za třicet dní. Možná si říkáte, že třicet dní nějak přetrpíte, ale jakmile se vrátíte do svých starých zajetých kolejí, vše bude za nějaký čas ztracený.

Jak ale docílit začít žít zdravěji, vylepšit si zdraví, postavu i fyzičku a přitom se nezbláznit? Pokud vás to zajímá, čtěte dále!

Udržitelnost

V první řadě je podstatné říci, že nový životní styl musí být dlouhodobě udržitelný. Představte si, že takovou stravu, pohyb či jiné aktivity budete vykonávat po zbytek svého života a tato představa vás nesmí děsit. Proto byste měli vše dělat pomalými kroky a s rozumem. Ne se vrhat do nejrychlejší a nejefektivnější diety, která vám slibuje úbytek na váze během týdne nebo zařadit do svého dne uběhnutí maratonu.

Strava

Začněme stravou. Platí to, jak pro ty, kteří chtějí vylepšit svou postavu a zhubnout pár kilogramů, tak pro ty, kteří jen chtějí jíst zdravěji a cítit se tak lépe.

Svůj jídelníček nastavte tak, aby vám chutnal. Měl by být dostatečně pestrý, dovolte si sem tam zařadit do svého jídelníčku i něco méně zdravého. Tím, že si například dopřejete třikrát týdně kousek čokolády nebo nějaký zákusek, předejdete tomu, že se o víkend nebo po skončení „diety“ přejíte těmito sladkostmi.

Jak si sestavit jídelníček se dozvíte na internetu, dejte si tu práci, studujte. Naučte se, co jaká potravina obsahuje, jaký kalorický příjem si nastavit, jak si zapisovat jídlo do aplikací. Poslouchejte své tělo a dopřejte mu to, co potřebuje. Rozhodně se nevrhejte do diet o kuřecím a salátu. Mějte dostatek jídla. Ne nadarmo se říká, že ke své postavě se člověk musí projíst. U většiny lidí není problém, že by jedli mnoho a měli tak velký kalorický příjem, ale spíše jedí méně a zařazují potraviny, které nejsou nutričně hodnotné. Dbejte proto na dostatek kvalitních potravin, nezpracovaných. Přijímejte ve své stravě bílkoviny, ale nezapomínejte ani na sacharidy a tuky.

Pitný režim

Pitný režim je pro váš zdravý životní styl také důležitý. Spousta lidí nevypije ani litr vody za den, protože nepociťují žízeň. Pít byste měli průběžně během dne. Nehledě na to, zda máte či nemáte žízeň.

Základem by mělo být vypít alespoň 2 litry čisté vody, kterou si můžete vylepšit ovocem či bylinkami. Vyřaďte slazené nápoje, které jednak nejsou zdravé, obsahují spoustu cukru, takže i spoustu kalorií. Jediné, co vám takové nápoje přidají, jsou kilogramy na váze.

Čaje můžete také zařadit do svého dne. Pokud sladíte, slaďte medem či jiným přírodním sladidlem. Kávě se také nemusíte vyhýbat. Vybírejte ale co nejméně kalorické kávy s nízkým obsahem cukru. Vyhýbejte se různým frappé či jiným slazeným kávám. Nejlepším řešením jsou Americano či Lungo.

Pohyb

Zařaďte do svého dne dostatečný pohyb. Samozřejmě ne každý chce ihned začít navštěvovat fitness centra. Můžete vybírat i jiné fyzické aktivity, zařadit různé sporty jako je cyklistika, běh, plavání či třeba squash nebo tenis.

Choďte! Chůze je nejpřirozenější pohyb pro člověka a proto by měla být i součástí každého vašeho dne. Dejte si za cíl nachodit alespoň deset tisíc kroků během dne. Vystupte o zastávku dříve, místo auta běžte pěšky na nákup, vezměte svého pejska a běžte se projít. Procházky budou mít pozitivní vliv jak na vaše hubnutí, zdraví, tak i mysl.

Strava, pitný režim a pohyb jsou primární, pokud chcete změnit svůj lifestyle na zdravější verzi. Snažte se pomalými kroky zařazovat více pohybu, více pitného režimu a více dbejte na svou stravu. Můžete vše dělat postupně tak, aby vám to vyhovovalo.